170px-ip28cr Oczywiście sposób jazdy samochodem po przekroczeniu granicy nie będzie się zmieniał, ale niestety zmieniają się uwarunkowania prawne, które niestety musimy brać pod uwagę, gdy znajdziemy się na innym terenie i o tym zawsze trzeba pamiętać. Jako, że do Czech udaje się wielu naszych rodaków uznaliśmy za wskazane zwrócić uwagę na kwestię poruszania się po czeskich drogach. Przypominamy na www.polakwczechach.pl że warto się zastanowić jak to wygląda i poznać te przepisy. Na pewno będzie to dla nas ważna sprawa, ponieważ z jednej strony będziemy w stanie zagwarantować sobie odpowiednie bezpieczeństwo, a z drugiej również dostaniemy szanse na to, by uchronić się przed mandatem. To właśnie powinno być dla nas bardzo ważne. W Czechach sytuacja bowiem wygląda tak, że policja jest bardzo skrupulatna i nie ma szans na żadne negocjacje. Jeśli będziemy popełniali jakieś delikty to czeka nas oczywiście mandat i nie będziemy się mogli go wystrzegać. Na co więc trzeba uważać? Poniżej przygotowaliśmy kilka ciekawych informacji, które podpowiedzą wam jak wygląda jazda na terenie Czech.

Przygotuj się na wyjazd do Czechach 

Oczywiście wybierając się do Czech można zobaczyć wiele pięknych miejsc, więc będzie uzasadnienie racjonalne, by na taki wyjazd się zdecydować. Jeśli już będziecie w rejonach, które opisuje Wam strona skrzyczne.com.pl, na pewno warto udać się za znajdującą się blisko granice i zobaczyć choćby same Morawy, na pewno będziecie zachwyceni tym co Czesi przygotowali dla Nas. Widać bowiem, że od strony turystycznej mocno te tereny się zmieniły i wiele fajnych miejsc będzie można tam zobaczyć na pewno warto się udać. Może nie ma tam tak zacnych zamków jak to się dzieje na terenie Polskich mazur co opisuje nam strona ipa-olsztyn.pl, ale również  w Czechach te różne fortyfikacje są interesujące. Jest tam bowiem sporo terenów, które było dość mocno dotknięte różnorakimi wojnami, dlatego nie ma się co dziwić, że powstało wiele warownych budowli i można kilka fajnych miejsc tam zobaczyć. W okolicach terenów Śląska Cieszyńskiego na pewno kilka ciekawych zamków zobaczymy. To również tereny, które były długi czas spornymi między naszymi narodami, dlatego widać wyraźnie te różne wpływy na tym terenie.

Czeskie przepisy o ruchu drogowymz12336097k

Wjeżdżając do Czech powinniśmy już być gotowi na to co może się na drodze zdarzyć. Nie wszystkie przepisy wyglądają tak jak w naszym kraju i jeśli o tym zapomnimy możemy się narazić na wysoki mandat. Szczególnie wykroczenia, które dotyczą terenu autostrady sa bardzo mocno karane, ponieważ Czesi uważają, że autostrada zasługuje na szczególną ochronę, jeśli chcemy mieć okazję jeździć bezpiecznie.
Podstawowa sprawa to obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok. U nas podobnie to wygląda, dlatego raczej nie powinno być sytuacji, że zapomnimy o światłach. Inaczej wygląda kwestia bezpieczeństwa, gdy się zatrzymamy. W Czechach musimy mieć kamizelki odblaskowe na wyposażeniu samochodu dla każdego kto będzie z nami podróżował, oprócz tego trzeba mieć również komplet żarówek i bezpieczników na wymianę. W trakcie kontroli drogowej będzie to skrupulatnie sprawdzane
W momencie, gdy na autostradzie będzie korek trzeba zastosować się do obowiązkowego przygotowania szpaleru na przejazd, który powinien mieć trzy metry. W trakcie wyprzedzania rowerów należy uzywac kierunkowskazów. Jeśli dojdzie do wypadku ze skutkiem śmiertelnym należy powiadomić policję. Takie czechy1powiadomienie będzie obowiązkowe również w momencie, gdy straty wynikające z wypadku będą przekraczać 50 tysięcy koron czeskich a więc około 7 tysięcy złotych.
Inaczej niż w naszym kraju wygląda kwestia ogumienia. Na terenie Czech pomiędzy listopadem a marcem trzeba poruszać się na oponach zimowych i to niezależnie od tego jakie są warunki pogodowe. Ten przepis także jest mocno dyskutowany, ale także kontrolowany przez policję i można się narazić na mandat karny.

Jeśli chcemy poruszać się po czeskiej autostradzie trzeba dokonać wcześniej stosownej opłaty, by mieć naklejkę na szybie samochodu. Taka naklejka będzie nas chronić przed mandatem karnym. Opłaty można dokonać na stacjach paliw czy w zakresie punktów obsługi podróżnych. Nie można o tym zapominać, ponieważ każda jazda bez opłat będzie skutkować dla nas opłatą za to przewinienie. Jeśli nie kupimy winiety to czeka nas mandat karny w wysokości aż 5 tysięcy koron. Jeśli ją posiadamy, ale nie nakleimy na szybie również możemy się narazić na mandat.
W Czechach uważajmy na prędkości. Czeska policja skrupulatnie kontroluje to jak jeździmy i dlatego zbyt wysoka prędkość będzie skutkowała dla nas mandatem karnym, przed którym będzie trudno uciec, ponieważ z policją czeską nie da się negocjować. Do kontroli prędkości są również uprawnione tak zwane policje miejskie.
Jeśli w Czechach źle zaparkujemy musimy pamiętać o tym, że nasze auto będzie odholowane, a koszty z tym związane będą po naszej stronie, dodatkowo będzie trzeba również zapłacić za parking, na którym znajdzie się nasze auto oczywiście z uwzględnieniem tego jak długo taki postój będzie tam trwał.