stethoscope-670Trudno powiedzieć jakieś dobre słowo o naszej służbie zdrowia. To, że funkcjonuje ona bardzo źle wie pewnie każdy z nas. Czy jednak gdzieś indziej wygląda to lepiej? Bardzo często mówi się o tym, że organizacja służby zdrowia to bardzo kłopotliwa sprawa i będzie bardzo trudno się tym zająć. Dlatego pojawia się pytanie jak to zrobić, by efekty były zadowalające? Każdy kraj ma oczywiście swoją specyfikę i ona będzie również dotyczyć tego jak funkcjonuje tam służba zdrowia. Niekiedy można słyszeć o tym, że służba zdrowia w Czechach jest specyficzna. Czy będzie to jednak właściwe określenie? Na pewno jest ona inna od naszej krajowej, ale raczej mieszkańcy Czech nie uważają ją za dziwną. Jest ona częściowo prywatna, ma swoje problemy, ale nadal jednak chyba lepsza niż ta nasza krajowa. My możemy ją traktować jako dziwną, ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego modelu. Ale Czesi do lat go wykorzystują, dlatego akurat dla nich taka forma opieki zdrowotnej nie będzie żadnym zaskoczeniem, po prostu do tego modelu są już przyzwyczajeni i przygotowani.

Pacjent w Czechachekuz

W Czechach istnieje obowiązek opłaty składek na ubezpieczenie ale dodatkowo będzie się również ponosić opłatę za wizytę u lekarza, w szpitalu czy sanatorium. Ubezpieczalnie zdrowotne, działają na zasadzie funduszy publicznych. Obecnie funkcjonuje ich dziewięć. Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne jest ono obowiązkowe i wynosi 13,5 procenta od wynagrodzenia i z tego 9% płaci pracodawca pozostała cześć pracownik. Jeśli ktoś prowadzi swoją firmę musi zapłacić 13,5 procenta od średniego krajowego wynagrodzenia. Jednak to nie koniec opłat, na jakie będziemy musieli przygotować pieniądze. Udając się do lekarza trzeba będzie opłacić taką wizytę kwotą 30 koron. Pobyt w szpitalu kosztuje 60 koron za dzień, a konieczność opłaty pojawi się także w momencie, gdy chcemy zamówić karetkę, jej przyjazd kosztuje nas 90 koron. Z opłat będą zwolnione osoby, które są ubogie oraz takie, które leczą się przymusowo. Także wypisanie recepty kosztuje 30 koron a na takiej recepcie mogą się znaleźć dane jednego leku. Jeśli chodzi o dopłaty nie będzie się ich ponosić w nieskończoność. Jeśli rocznie koszt przekroczy pięć tysięcy koron to nie będzie trzeba już dalej płacić, ponieważ państwo sfinansuje dalsza opiekę.

pobrany-plik-4Zwolnienie lekarskie na terenie Czech

Jeśli pracownik zachoruje to przez pierwsze trzy dni nie będzie dostawał wynagrodzenia, następnie aż do 14 dnia 80% wynagrodzenia płaci pracodawca. Potem ubezpieczyciel będzie przejmował obowiązek wypłaty świadczenia, ale będzie to już tylko 60% pensji. Tutaj więc te warunki są akurat mniej korzystne niż te obowiązujące w naszym kraju. Maksymalnie takie finansowanie będzie trwało do 380 dni.
Widać więc, że ta służba zdrowia u naszych południowych sąsiadów ma po prostu swoją specyfikę i na pewno nie będzie ona łatwa do zrozumienia. Niezależnie od tego trzeba powiedzieć, że w praktyce ten przygotowywany system sprawdził się całkiem dobrze. Od momentu, w którym zostały dokonane zmiany możemy zauważać, że liczba osób, które wola się leczyć w domach wzrosła. Dzięki temu praktycznie nie ma już problemu ze znalezieniem miejsca na wizyte lekarską. Jednocześnie wcale nie znaczy to, że Państwo mniej zarabia. Średnio w szpitalach pacjenci nadal zostawiają w okolicach 1,3 mld koron a w przychodniach blisko 2 mld. Według obliczeń stosowanych co do tego jak wielu Czechów musi płacić za leczenie wychodzi na podstawie podanych kwot, że średnio Czech musiał zostawić u lekarza 210 koron a wiec odpowiada to 7 wizytom.
Trudno jednoznacznie ocenić służbę zdrowia w Czechach. Na pewno trzeba zwracać uwagę na to, że ma ona swoją charakterystykę i specyfikę, która będzie decydować o tym jak funkcjonuje. Musimy liczyć się z tym, że jest ona po prostu inna od tych naszych realiów. Są takie aspekty, które ocenić można lepiej niż w naszym kraju, ale będą także takie elementy, które raczej zasługiwać będą na ocenę negatywną.