b9090bd44a4435-645-430-0-0-1500-1000Dla Polaków dotarcie do Czech nie będzie problemem, nie zajmie wiele czasu, dlatego mamy szansę na to, by wybrać się na ciekawą wycieczkę, bez utraty nadmiaru czasu na samochód i podróż. A dodatkowo Czechy to takie miejsce, które turystycznie jest rzeczywiście atrakcyjne i na pewno warto się tam pojawić. Udając się do Czech można liczyć między innymi na wyjątkową, długą historię tego kraju przedstawioną na naszym serwisie www.polakwczechach.pl  i tym samym masę atrakcyjnych zabytków jakie będzie można tam zobaczyć. W ramach tego wpisu postaramy się po krótce powiedzieć o tych najpiękniejszych zabytkach na terenie Czech, które rzeczywiście warto będzie poznać.

Praga – wyjątkowe miasto – stolica krajuqndktkpturbxy8yyze5njeyztazyjkxzgzhn2mwmmy3mtdinwm4yzg4mi5qcgeslqmav80d580cmzmfzqmgzqhc

Na pewno wybierając się do Czech należy udać się do Pragi. To miejsce rzeczywiście kluczowe, gdzie będziemy mogli zobaczyć masę ciekawych zabytków. Między innymi znajdziemy tam wiele różnych zabytków, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i dlatego warto tam zajrzeć. Oprócz tego jest to miasto, które ciągle żyje sezonem turystycznym. Mamy tam kilkaset galerii, sal wystawowych i wiele świetnych klubów do zabawy. Najważniejsze miejsca to oczywiście Droga Królewska, która doprowadzi nas do zabytkowego Zamku na Hradczanach, słynny Most Karola oraz rynek. Dodatkowo również w Pradze mamy kilka atrakcyjnych propozycji sakralnych takich jak Katedra św. Wita, Wacława oraz Wojciecha. Jeśli chcemy dogłębnie poznać miasto i jego zabytki trzeba mieć na to kilka dni.

czechy_0Kutna Hora

Udając się do Kutnej Hory będzie można zobaczyć pozostałości wydarzeń z okresu średniowiecza, gdy zabrakło miejsc na cmentarzu i zdecydowano się wydobywać uprzednio złożone tam zwłoki, aby w ten sposób zwolnić miejsce na nowe. W ten sposób zebrano szczątki, które potem cztery wieku później zostały ułożone przez Franciszka Rinta rzeźbiarza. Przygotował w ten sposób kaplicę z ludzkich kości i czaszek.


most-karola1Czeski Krumlov

To niewielkie miasteczko znajduje się na południu kraju i od 1992 znajduje się pod ochroną listy dziedzictwa światowego UNESCO. Jednak poza wyjątkowym zespołem zamkowo – pałacowym to miasto ma do zaoferowania również inne atrakcje takie jak muzea czy galerię. Można także udać się na spacer po mieście, ponieważ jest ono wyjątkowo atrakcyjne, gdy chodzi o funkcjonującą tam między innymi przyrodę, która należy do tych wyjątkowo zadbanych. Warto uwagi w Czeskim Krumlovie będą między innymi różnorakie imprezy, w tym specjalne muzyczne festiwale. Zachwycają tam również wyjątkowe średniowieczne uliczki i kamienice. W ten sposób będzie można poczuć wyjątkowy klimat tego właśnie miasta.

Znojmopobrany-plik-3

To miasto, które ma przede wszystkim tajemniczą historię. Z jednej strony będzie urocze, ponieważ zachwyca swoją architekturą i szczególnie winnicami. Jednak, gdy poznamy je bliżej może się stać mroczne i tajemnicze. To pod miastem znajduje się między innymi kilka poziomów korytarzy, które stanowiły drogę do wody oraz możliwość magazynowania winy. Potem były miejscami schronów wojennych, miejscami tortur i więzieniem a potem oczywiście stały się również przedmiotem przekazywanych z pokolenia na pokolenie legend. Jeśli ktoś lubi takie tajemnicze miejsca na pewno warto będzie się tam wybrać i poznać korytarze, może nam uda się rozwiązać tajemnice jaką kryje w sobie Znojmo.

Kromieryż i Lednice-Valtice

Krotymież to niewielkie, ale bardzo urokliwe miasto, które słynie z barokowego stylu oraz wyjątkowego miejsca jakim jest rezydencja Arcybiskupów Ołomunieckich z wieku XIII. Jeśli ktoś jest zainteresowany malarstwem to na pewno będzie chciał zobaczyć bardzo bogatą w tym miejscu kolekcję dzieł sztuki, gdzie mamy rzeczywiście wiele ciekawych propozycji między innymi z ręki Tycjana. Mamy tam również wyjątkową bibliotekę, w której zgromadzono 300 tysięcy rękopisów. Można się również wybrać na spacer po urokliwych uliczkach. W okolicy znajduje się Lednic-Valtic, gdzie będzie można zobaczyć doskonały zespół parkowo – pałacowy, który obejmuje wyjątkowe miasteczko i romantyczny zamek. Całość liczy powierzchnię około 300km2 i stanowi wynik stylizacji na wzór parków angielskich.

Skalne miasto, Teplice – Adršpach

To wyjątkowe przyrodniczo miejsce na terenie Czech, które znajduje się blisko naszej granicy w Górach Stołowych. Miejsce rzeczywiście niepowtarzalne, które będzie zachwycało naturalnymi rzeźbami skalnymi. Skalne miasto składa się z wyjątkowego labiryntu różnorakich form z piaskowca płytowego, które są rozmieszczone tam w różnych kombinacjach. Wszystko wygląda jak stworzone ręką ludzką, ale jest to wyłącznie skutek działania erozji oraz rzek. Malowniczo komponują się z charakterystyczną dla tego miejsca przyrodą. Znajdziemy tutaj również wspaniałe formy, z których wiele doczekało się swoich nazw z tego względu jak wyglądają.
Telc
To XIII wieczne miasteczko ze swoimi wyjątkowymi renensansowymi kamieniczkami znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ten klimat tego miejsca od bardzo dawna przyciąga tutaj turystów, które chcą poznawać piękny rynek oraz historyczne perełki tego miasta, można tam również zobaczyć wyjątkowy zamek ze Złotą Salą oraz Salą Marmurową, gdzie poznamy wyjątkowe zbroje i bronie. Mamy tam również ciekawą zamkową kaplicę. Tam spoczywa Zachariasz z Hradca, który stworzył miasteczko takim jak obecnie się prezentuje.

Zdar nad Sazavou

Z początku była to jedynie osada handlowa przy starym szlaku ziemskim i miejsce, gdzie funkcjonował klasztor cystersów. Obecnie miasto organizuje wiele imprez kulturalno – rozrywkowych i daje turystom wiele możliwości na spędzanie czasu aktywnie. W kwestii architektury szczególnie zasługuje tutaj na uwagę budynek kościoła pątniczego św. Jana Nepomucena na Zielnej Górze. Powstał on na początku XVIII wieku według projektu Jana Blazeje Santiniego – Aichla i stanowi doskonały przykład barokowego gotyku.